ID (Redundant Array of Independent Disks) on süsteem, mis kasutab mitmeid iseseisvaid kõvakettaid ühendatud ja juhitud viisil, et saavutada parem jõudlus, suurem andmekaitse ja/või suurem kättesaadavus. RAID kasutamine võimaldab kettaseadmete tõhusamat kasutamist ja andmete kaitsmist kõvaketta rikete korral. Siin on mõned olulised aspektid, mis aitavad RAIDi paremini mõista:
Andmekaitse: RAID võib pakkuda erinevaid tasemeid andmekaitset. Näiteks RAID 1 ja RAID 10 kopeerivad andmed vähemalt kahele kettale, tagades, et andmed ei kaota ka siis, kui üks kettadest rikneb. Teised RAID-tasemed, nagu RAID 5 ja RAID 6, kasutavad pariteetbitte, mis võimaldavad andmete taastamist isegi siis, kui üks ketas rikneb.
Jõudlus: RAID võib parandada süsteemi jõudlust, jagades andmeid mitme ketta vahel ja lubades paralleelset lugemist ja kirjutamist. RAID 0 ja RAID 10 on tuntud oma jõudlusomaduste poolest.
Ketaste arv ja tüüp: RAID saab konfigureerida erinevate kõvaketaste arvuga ja tüübiga. RAID-5 võib näiteks hõlmata vähemalt kolme kõvaketast, samas kui RAID-10 nõuab vähemalt neli kõvaketast. Samuti saab RAID kasutada erinevat tüüpi kõvakettad, nagu HDD-d (Hard Disk Drive) või SSD-d (Solid State Drive).
Konfiguratsioonitasemed: RAID pakub erinevaid konfiguratsioonitasemeid (RAID tasemeid), mis määravad, kuidas andmeid jagatakse ja kaitstakse. Need tasemed ulatuvad RAID 0-st (parandatud jõudlus, kuid ilma andmekaitseta) kuni RAID 6-ni (hea andmekaitse, kuid jõudlus võib kannatada).
RAID võimaldab arvutisüsteemidel ja serveritel tõhusamalt andmeid säilitada ja hallata, tagades samal ajal kaitse kettarikete vastu. RAIDi valik sõltub teie konkreetsetest vajadustest ja eesmärkidest, olgu selleks jõudluse parandamine, andmekaitse või mõlemad..