Emaplaat

Emaplaat on arvuti keskne komponent, mis ühendab omavahel mitmesugused riistvarakomponendid ning võimaldab neil omavahel suhelda ja töötada. Siin on lühike ülevaade emaplaadil olevatest olulistest komponentidest:

Protsessor

Emaplaatil on pesa (socket), kuhu paigaldatakse arvuti keskne protsessor. Protsessor on arvuti “aju” ning vastutab arvuti kõigi arvutusprotsesside eest. Protsessoreid kategoriseeritakse olenevalt fimast, kaks suurimat konkurentsi on Intel ja AMD(Ryzen). Igal juhul peab teadma milline neist teie emaplaadile sobib.

Intel

Intel kasutab i-numbri eristust. i3 protsessorid kipuvad olema kõige lahjemad, i5 keskmised, i7 üpris head ning i9 parimad. Hetkeline parim intel’i protsessor on i9-13900K. Numbri kombinatsioon i9 järel tähendab et see on 13 generatsiooni oma, 900 ei tähenda eriti midagi aga tavaliselt on suuremad numbrid paremad, lõppus olev K tähendab et selle protsessori kiirust saab muuta(overclock’ida) on olemas ka teisi tähti kuid sellest saab mujalt uurida.

AMD

AMD(Ryzen) protsessorid kasutavad numbri kombinatsiooni mille järel on täht et eristada oma protsessoreid. Esimene number viitab aastale millal see välja tuli. Teine number on müügi segment sellel pole erilist tähtsust, see on ainult nime jaoks, näiteks: Ryzen 3, Ryzen 0 ja Ryzen Gold. Kolmas number näitab selle võimekust mida kutsutakse Zen’ideks. Neljas number on lihtsalt eristamise jaoks, see ei oma mingit otsest tähtsust. Viimaseks on täht numbri kombinatsiooni lõpus, see viitab sellele mille jaoks see loodud on, näiteks U on mõeldud õhukestele sülearvutitele.

Mälu (RAM)

Emaplaadil on mitu pesa, kuhu saab paigaldada mälu mooduleid (RAM). Arvuti kasutab RAM’i andmete ja programmide kiireks töötlemiseks. RAM’i eristatakse DDR’iga(Double Data Rate) vanematel versioonidel on väiksem arv järel ja uuematel suurem. kõige uuem siiani on DDR5 mis tuli välja aastal 2021. Iga DDR astmel on pulgal lohk eri asukohas, seega iga DDR ei pruugi ühtida teie emaplaadiga.

Graafikaprotsessor (GPU)

Mõned emaplaadid sisaldavad integreeritud graafikaprotsessoreid, mis on piisavad lihtsamate graafiliste ülesannete jaoks. Mängurid ja graafilise töötluse entusiastid võivad lisada eraldi graafikakaardi emaplaadi laienduspesasse.

Toiteplokk

Toiteplokk on lauaarvuti süda, see jagab arvutile seina pistikust arvutile voolu. Toiteplokki võimsus tuleneb sellest kui palju seadmeid on arvutiga ühendatud ja kui võimsad need on. Toiteplokki võimsust vaadatakse Wattide järgi, mida suurem number seda võimsam. Keskmine kontori arvuti vajab kõigest 150W kuni 200W, kuid mänguri arvuti toiteplokkide võimsused hakkavad 500W juurest, kuid mõned võimekamad arvutid pruugivad kasutada lausa 1000W või rohkemat, aga need pole tavaliselt mõeldud eraisikule igapäevaseks kasutuseks.

DVD-drive

DVD-drive’id võivad olla ainult lugejad (read-only) või ka kirjutajad (read-write). DVD-drive’id olid varem olulised arvutite jaoks, et installida tarkvara, vaadata DVD-filme ja luua varukoopiaid.

HDD

Elektrooniline seade, mis kasutab magnetilise andmekandja pöörlevat ketast andmete lugemiseks ja kirjutamiseks. See on üks kõige tavalisemaid ja vanemaid andmemassiive seadmeid, mida kasutatakse andmete salvestamiseks arvutites ja teistes elektroonikaseadmetes.

SSD

Andmemassimälu seade, mis kasutab flash-mälu tehnoloogiat andmete salvestamiseks ja lugemiseks. Need sobivad hästi enamiku sülearvutite ja lauaarvutite 2,5-tollistesse kõvakettapesadesse. See on nii-nimetatud HDD järel käia ja hakkab vaikselt saama tänapäeva standariks, mis tähendaks et enamik eelehitatud arvutid tuleks HDD asemel SSD-ga.

M.2 SSD

M.2 SSD-d pakuvad väga kõrgeid andmete lugemis- ja kirjutamiskiiruseid. PCIe M.2 SSD-d võivad saavutada andmete edastuskiiruseid, mis ületavad traditsioonilisi SSD-sid ja HDD-sid. M.2 SSD-d tarbivad vähe energiat ja on vastupidavamad kui traditsioonilised mehaanilised kõvakettad (HDD).

Võrgukaart

Arvuti riistvarakomponent, mille abil saab arvuti ühenduda võrguga. võimaldab arvutil ühenduda WiFi võrguga. Tavaliselt pole eraldi võrgukaart vajalik kui just pole soovi WiFi kasutuseks, Kuna tänapäeval on enamikele emaplaatidele sisse ehitatud juhtmega neti kasutus ja seda eelistatakse üle WiFi kuna see on kiirem tavaliselt.

3 thoughts on “Lauaarvuti Põhikomponendid Emaplaadil

  • Lisa kommentaar

    Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga