muay-thai ajalugu
Tai poksi esimesed jäljed tekkisid 18. sajandil. Muay Thai eelkäijaks peetakse Muay Boran‘it (“vana poks”), mis oli vorm ilma relvadeta võitlusest, mida kasutasid Siiami sõdurid. Birma Konbaungi dünastia ja Siiami vaheliste lahingute ajal, aastal 1767 võeti kinni kuulus võitleja Nai Khanomtom. Birmalased olid kuulnud tema käsikäes võitluse oskusest ning andsid talle võimaluse võidelda oma vabaduse eest. Nai Khanomtomil õnnestus kümme Birma võitlejat oimetuks lüüa üksteise järel. Auhinnaks kinkis Birma kuningas Mangra talle vabaduse ning kaks ilusat Birma naist. Ta tunnistati kangelaseks ning tema võitlusstiili hakati algul nimetama Siiami stiilis poksiks, hiljem aga Muay Thai. Muay Thaid tuntakse eri riikides ka eri nimetustega: Kambodžas Pradal Serey, Malaisias Tomoi, Laos Muay Lao ja Birmas Lethwei. Tai sõjaväes kasutatakse aga muudetud taipoksi nimega Lerdrit.
Tehnika
Muay Thai on saanud nimetuse “kaheksa jäseme kunst” (art of eight limbs inglise keeles) tänu sellele, et nii treeningutel kui ka võistlustel on lisaks käe- ja jalalöökidele lubatud ka küünarnukkide ja põlvedega löögid. Taipoksis on väga oluline lisaks ründele, ka kaitse. Vastase ründamisel nii ründamise, kui kaitse eesmärkidel, kasutatakse ka väikses koguses maadlust – klintš (püstimaadlus). Kui taipoksija võitleb mõne teise võitluskunsti esindajaga, siis juhul. kui reeglid lubavad, kasutab taipoksija peamiselt põlve- ja küünarnuki tehnikat, sest see annab selge eelise ja üleoleku. Taipoksil on palju ühist kikkpoksiga, kuid erinevalt taipoksist ei tohi kikkpoksi võistlustel kasutada küünarnuki- ja põlvelööke ega lööke allapoole vööd.
Eesti tuntumad taipoksijad
Eestis on taipoksi populaarsus aina kasvamas. Taipoksitreeningud algavad noortele alates 4. eluaastast, ning sellega tegeleb aina rohkem lapsi ja täiskasvanuid. Eesti tuntumad elukutselised taipoksijad on Mirkko Moisar, Markko Moisar; Kevin Renno, kelle nimeline on ka Eesti üks populaarsemaid taipoksiklubisid; Andra Aho; Edvin-Erik Kibus; Maxim Võrovski ja Mosa “Fet” Chatchawan.
Võitlus kaalud
1.) Väike kergkaal 47.727 kg
2.) Juuniorite kergkaal 48.988 kg
3.) Kergkaal 50.802 kg
4.) Juuniorite kääbuskaal 52.163 kg
5.) Kääbuskaal 53.524 kg
6.) Juuniorite sulgkaal 55.338 kg
7.) Sulgkaal 57.153 kg
8.) Kergkaal 58.967 kg
9.) Kergkaal 61.235 kg
10.) Junior Sulgkaal 63.503 kg
11.) Kergkeskkaal 66.638 kg
12.) Juniorite Keskkaal 69.853 kg
13.) Keskkaal 71.575 kg
14.) Super keskkaal 76.363 kg
15.) Kerg raskekaal 79.379 kg
16.) Ristlejakaal 86.183 kg
17.) Raskekaal 86.183 kg.+
18.) Super raskekaal 95 kg.+
Võitlusreeglid
Taipoksi matšid koosnevad kuni viiest kolmeminutilisest raundist, raundide vahel on võistlejatel kaheminutilised puhkeperioodid. Matšide lõppemiseks on kolm võimalust – nokaut (võistleja ei suuda pärast nokdauni ehk pikalilöömist kümne sekundi jooksul püsti tõusta), tehniline nokaut (kohtunik otsustab matši katkestada, kuna üks võistleja ei suuda jätkata) ning kohtunike otsus. Taipoksis on keelatud vastase hammustamine, silmade ründamine, löögid peaga, maadlusvõtted (v.a. tai klintš) ning kubeme ründamine.Taipoksijad kannavad matšide ajal lühikesi pükse, kubemekaitset, poksikindaid ja hambakaitsmeid. (ringi sisenedes kannavad võistlejad ka traditsioonilist Mongkol’i peakatet ning matšide ajal on lubatud kanda ümber käe amuletti).
Poksija vabastatakse/peatatakse võistlus juhul kui
Üks võistleja on märgatavalt suurtemate oskustega ja tugevam kui teine.
Üks võistleja on raskustes või vigastatud.
Üks võistleja või mõlemad petavad või ei anna endast parimat.
Peatatakse või hoiatatakse võistlejat lollitades või reeglite rikumisel.
Diskfalifikatseeritakse võistleja kes rikkub reegleid, vigastab või näitab agressiivsust vabastamisel.
Diskfalifikatseeritase iga võistleja kes tahtlikult või kogemata põhjustab lollust.
Võistleja ei suuda effektiivselt võistlust jätkata.
Võistleja lollitab tahtlikult.