Mida teha õnnetuse korral?

Õnnetuse korral on oluline kiiresti ja efektiivselt reageerida, et aidata end ja teisi vigastatud või ohus olevaid inimesi. Järgnevad on mõned olulised sammud, mida tuleks õnnetuse korral järgida:

  1. Helistage hädaabinumbrile: Kui õnnetus on tõsine ja vajab kiiret professionaalset abi, helistage kohe hädaabinumbrile 112 ja andke teada, mis juhtus ja kus see juhtus.
  2. Ohutuse tagamine: Kui võimalik, liigutage end ja teised ohutusse kohta eemale ohtlikust piirkonnast, näiteks liiklusõnnetuse puhul liiklusvoodist eemale. Ohutus peaks alati olema esmatähtis.
  3. Hindamine: Hinnake õnnetuse ulatust ja vigastatute arvu. Kui teie enda või teiste elu on ohus, püüdke esmalt päästa elusid.
  4. Andke esmaabi: Kui olete saanud vastavat koolitust, osutage esmaabi vigastatutele, kuni kiirabi saabub. See võib hõlmata elustamist, verejooksu peatamist, haavade sidumist või muid meditsiinilisi protseduure vastavalt vigastuste olemusele.
  5. Koostöö päästjatega: Kui päästjad, kiirabi või politsei jõuavad sündmuspaigale, koostöö nendega ja järgige nende juhiseid. Andke neile kogu vajalik teave, mida nad vajavad, et aidata ohvreid ja tegeleda olukorraga.
  6. Tunnistajate teave: Kui võimalik, koguge tunnistajatelt teavet õnnetuse kohta, näiteks nende nimi ja kontaktandmed. See võib aidata uurimisel.
  7. Jääge rahulikuks: Püüdke jääda rahulikuks ja kontrollida oma emotsioone, et saaksite efektiivselt reageerida ja abi anda.
  8. Teavitage lähedasi: Kui teil on lähedasi, kellele peaksite teatama õnnetusest, teavitage neid sündmusest ja oma olukorrast.
  9. Hoidke dokumentatsiooni: Kui võimalik, hoidke õnnetuse kohta dokumentatsiooni, sealhulgas fotosid ja kirjalikke märkmeid, mis võivad olla hilisemate uurimiste ja kindlustusnõuete jaoks olulised.

Südame massaaži puhul kontrollige:

  1. Kontrollige ohvri teadvust ja hingamist.
  2. Helistage hädaabinumbril (112 Eestis).
  3. Asetage ohver selili.
  4. Asetage käed südametsooni keskele rinnakule ja alustage südamemassaaži (5-6 cm sügav ja 100-120 surumist minutis).
  5. Kui võimalik, andke kunstlikku hingamist (30 survet ja 2 kunstlikku hingamist vaheldumisi).
  6. Jätkake, kuni professionaalne abi saabub või ohver hakkab ise hingama ja süda taas lööma.

This will close in 0 seconds